Angus Taylor

is your Liberal Member for Hume

We are getting on with the job of building a stronger NSW to take the pressure off families in Hume.

Angus entered politics in 2013 when he was elected as the Liberal Federal Member for Hume in New South Wales.
 
Building on his background in economics, Angus was appointed to parliamentary committees on employment, trade and investment, and public accounts. He was also chair of the Joint Standing Committee on Treaties.
 
Angus was promoted to Assistant Minister to the Prime Minister with special responsibility for Cities and Digital Transformation in February 2016. He was reappointed to the frontbench after the 2016 Federal election and became Minister for Law Enforcement and Cyber Security in December 2017.
 
Angus was promoted to Cabinet as the Minister for Energy in August 2018, and reappointed as the Minister for Energy and Emissions Reduction in May 2019. In October 2022 Angus added the Industry portfolio to his duties, serving as the Minister for Industry, Energy and Emissions Reduction until May 2022.
 
In June 2022 Angus was appointed as the Shadow Treasurer. 

Learn More